Text preberany zo stránky
Asi každý clovek sa ešte v útlom veku zoznámi s témou čarodejníc, ktorá je pre mnohých pevne spojená s takými myšlienkami, ako sú staré babizne s velmi nepeknou bradavicou na tvári a čiernou mačkou na pleci, hádzanie netopierych krídiel do kotla, či hrozné kliatby až po siedme pokolenie. Keď sa k tomu ešte pridajú úžasné filmy americkej produkcie, je jasné, že čarodejníctvo nemôže byť medzi bežnými ľudmi príliš populárne. Spolu s okultizmom a mágiou určite patria medzi najmenej pochopené a najviac očierňované myšlienkové smery.
Lenže nie všetci ľudia sú „bežní". Mnohí sa skôr či neskôr začnú zaujímať o svoju dušu a začnú sa dožadovať odpovedí na svoje otázky. A mnohí z nich pocítia, že príroda je to čo ich priťahuje, že svet sa riadi vyššími silami než len tými, ktoré je vidieť na prvý pohľad a že existuje „niečo", čo je väčšie než oni sami. To „niečo" pomenujú Boh a začnú ho hľadať.
Je mnoho spôsobov, ako nájsť Boha, ako pochopiť svoju vlastnú dušu a ako byť šťastný. Tí, ktorí sa rozhodli pre cestu „prírodnú" si vravia aj čarodejnice či čarodeji. Nie sú to teda žiadny „podivní ľudia" s nevšednými schopnosťami, ale ľudia ako každý iný len s tým rozdielom, že svoje poznanie vyšších právd realizujú v prírode, ktorá je jedným z najdokonalejších prejavov Boha. Príroda ich učí, ponúka odpovede na mnoho otázok a poskytuje všetko, čo človek potrebuje. V skutočnosti je to jedna z najprirodzenejších ciest k rozvoju človeka.
Čarodejnice si čoskoro všimli, že niektoré myšlienky a poznatky sú natoľko univerzálne, že ich začali považovať za základné a ich zvládnutie nazvali umením. Toto čarodejnícke umenie prešlo dlhým vývojom a medzitým sa rozvetvilo na viacero smerov, z ktorých jeden je aj Wicca, ktorej je venovaná táto stránka. Wicca ponúka základné myšlienky a poznatky pre všetkých, ktorý sa chcú rozvíjať a učiť od prírody.
Každý, kto spozná umenie čarodejníc si rýchlo všimne, že rozprávky tak trocha klamú, a žiadne zlé babizne s nekalými úmyslami tu nenájde. Ľudia sa boja predovšetkým toho, čomu nerozumejú. Príroda je krásna, nie temná, mágia čarodejníc sa využíva prevažne na liečenie a sebazdokonalovanie a tajomné symboly nemajú za úlohu ubližovať, ale ukrývať tajomstvá pred nesprávnymi očami. Čarodejnice a čarodejníci milujú život, tanec i spev a uctievajú všemohúcu silu, ktorá nás stvorila. Boh ktorí nás stvoril a chce aby sme „existovali" a žili, nemôže byť zlý.
Akoby mohol?
Prečo wicca?
(alebo ako sa stať čarodejnicou)
Čarodejníctvo je opradené rôznymi legendami a neskutočnými príbehmi a možno to je dôvodom, prečo naň ľudia dnešnej doby pozerajú ako na niečo, čo patrí do minulosti. No v skutočnosti je wicca veľmi moderným pohľadom na svet, ktorý v sebe spája prvky, ako Ekológia, Harmónia, Rovné práva, Bratská a sesterská láska. Mnoho ľudí považuje návrat k "prírodnému" náboženstvu za krok vpred a nie vzad.
Ako sme už povedali, na to, aby sa človek stal čarodejom alebo čarodejnicou nestačí, aby sa tak len nazval. Musí to vyplývať z jeho života a skutkov, a preto je takmer nemožné, aby niekto praktizoval wiccu násilím. Veď čo majú ľudia z toho, že niekoho donútia dodržiavať určité doktríny (podľa nich tie najsprávnejšie) a pritom sa ten človek o danú vec vôbec nezaujíma a určite k nej neprinesie nič pozitívneho? Wicca je dobrovoľná a už pri vstupe (zasvätení) musí každý prehlásiť, že je to jeho slobodné rozhodnutie. Navyše, každý môže odísť, kedy chce.
Ďalším faktom je, že pre wiccu neexistuje takmer žiadna autoritárska hierarchia, ktorá by rozdeľovala ľudí do nejakých skupín. Jednak je to tým, že v kruhu čarodejníc je asi iba osem až pätnásť ľudí čo je pomerne malý počet, a za druhé - pravá wicca je demokratická, hoci niektoré tradície majú k tejto veci trocha iný prístup. To znamená, že všetci sú si seberovný, v postavách kňaza a kňažky sa striedajú všetci členovia, prípadne "tí starší", ktorí majú najviac skúseností. Okrem toho tu existuje aj možnosť tzv. samostatných čarodejníc.
Keď je človek rozhodnutý, že sa mu wicca páči a napĺňa jeho predstavy o ceste ktorou by chcel ísť (pozri Filozofia čarodejníctva), väčšinou si začne zháňať viac literatúry a zisťovať bližšie, ktorá tradícia je mu najbližšia. Dalo by sa povedať, že jedno náboženstvo proste nemôže vyhovovať každému a tak vzniklo mnoho tradícií, ktoré sú "o tom istom", len v niektorých drobnostiach sa odlišujú. (Napr.: niekde pracujú čarodejnice oblečené v bielych rúchach, niekde pracujú nahé - "odeté nebom"). Saská Wicca (Seax Wicca) je v tomto smere veľmi priateľská, lebo takmer všetko si človek môže zariadiť podľa svojich predstáv. Veď v podstate nezáleží na tom, či má kňaz rúcho biele alebo hnedé, no nie? (ovšem aj symbolika farieb môže byť zaujímavá)
No a potom sa treba rozhodnúť, či sa k niekomu pridať, alebo založiť vlastný kruh. (Alebo krajšie - vlastný sabat.) A cesta k wicce je zakončená.
Čo robí čarodejnicu čarodejnicou...
Každej čarodejnici je jasné, že vôbec nie je podstatné, aby každý v jej okolí vedel, že je čarodejnica. Nesnaží sa teda upútať na seba pozornosť a svoj život si prežíva po svojom, bez ohľadu na to, čo na to vravia iný ľudia. Každopádne, každý kto praktizuje wiccu sa dá spoznať, pokiaľ si dobre všímame jeho život. Čarodejnice je možné zastihnúť hlavne pri 3 činnostiach:
-
Slávenie veľkých či malých sabatov
-
Praktizovanie "umení", najčastejšie rôzne formy mágie (ale trebárs aj tarot či astrológia...)
-
Získavanie poznatkov o "všetkom" a hlavne veľký záujem o všetko živé, prírodné.
Ale je toho samozrejme viacej - a čo také čarodejnice najčastejšie robia? Tu je zopár príkladov, čo mnoho wiccanov robí každý deň:
-
Uctievanie Pána a Pani
-
Meditovanie
-
Zdokonaľovanie sa v "umení" wicci. Rozvíjanie svojich poznatkov o všetkom, čo súvisí s wiccou.
-
Zdokonaľovanie sa v poznaní "pravdy". Pravda je podstata Boha, musíme ju hľadať a spoznávať tak samých seba. Nikto nie je dokonalý a preto sa učíme až do smrti. Poznať čo najviac z pravdy je jedným z poslaní, ktoré máme v živote vykonať.
-
Pestovanie kvetín a bylín
-
Návšteva parkov, lesov a vlastne prírody celkove
-
Objímanie stromov
-
Dorozumievanie sa so zvieratami
-
Zbieranie byliniek, písanie nových rituálov
-
Tanec, hudba, spev - najlepšie v štýle "etno"
-
Umenie - maľovanie, písanie veršov či dokonca programovanie na wiccanskú tématiku.
-
Magické rituály
Trinásť cieľov čarodejky, podľa Scotta Cunninghama:
-
Poznaj seba
-
Poznaj svoje umenie (Wiccu)
-
Uč sa
-
Používaj vedomosti múdro
-
Dosiahni rovnováhu
-
Maj svoje slová usporiadané
-
Maj svoje myšlienky usporiadané
-
Oslavuj život
-
Zlaď sa s cyklami Zeme
-
Dýchaj a jedz správne
-
Cvič telo
-
Medituj
-
Cti Bohyňu a Boha
Filozofia čarodejníctva
"My čarodejnice vzdávame vďaku mocným Raymond Buckland, obrad letného slnovratu
|
Wicca je v podstate veľmi jednoduchou filozofiou života ktorá vraví, že človek je tvor z prírody, a preto v nej môže nájsť všetko, čo potrebuje. Vskutku sa skladá z dvoch hlavných činností - uctievanie Boha v jeho ženskom aj mužskom princípe (tj. Božský pár - Pán a Pani) a tou druhou je mágia, "čarovanie". A pri týchto činnostiach sa pohania riadia iba dvoma jednoduchými vetami, ktoré však mnoho vyjadrujú:
1. Rob čo chceš, pokiaľ to nikomu neublíži
2. Všetko čo urobíš, sa k tebe vráti a navyše tri krát
V skutku zákon, ktorým sa riadia čarodejnice sa nazýva "wiccan rede" a tu je jeho znenie v anglickom origináli::
Eight words the Wiccan Rede fulfill,
An’ in it harm none, do what ye will.
Je to skrátená verzia tejto básne:
REDE Bide the Wiccan Laws we must Live and let live, To bind the spell every time Deosil go by waxing moon, When the Lady’s moon is new, Heed the North wind’s mighty gale, When the wind blows from the West, |
Nine woods in the cauldron go, Burn them fast and burn them slow. Elder be the Lady’s tree, Burn it not or cursed you’ll be. When the Wheel begins to turn, Heed ye Flower, Bush and Tree, When ye have a true need, Merry Meet and Merry Part, When misfortune is endow, Eight words the Wiccan Rede fulfill: |
by Adriana Porter
Všetky rituály v čarodejníctve sa riadia prírodnými cyklami, ktoré ovládajú všetko živé. S nimi súvisia aj povestné "sabaty čarodejníc" i mágia. Tieto cykly sa dajú spoznať, a napojiť sa na ne znamená zžiť sa s prírodou čo sa prejaví dosiahnutou rovnováhou, na ktorú už väčšina ľudí zabudla. Je to hlavne osem kľúčových bodov v roku (viz. 8 sabatov pre čarodejnice) a mesačné fázy.
Veľmi zaujímavý krok urobili americký čarodeji v roku 1974, keď prijali všeobecné zásady kultu Wicca. Sú naozaj dosť univerzálne a preto ich tu citujem. Je to 13 bodový zoznam, podľa Bucklandovej knižky (prevzaté od Vlka):
-
Týmito rituálmi sa znažíme naladiť na prírodný rytmus životných síl určovaný fázami luny, ročnými obdobiami a svetovými stranami.
-
Snažíme sa žiť v súlade s prírodou (v ekologickej rovnováhe) a uznávame evolučnú koncepciu.
-
Uznávame silu s omnoho väčšou hĺbkou, než akou je obdarený priemerný človek. Pre svoju hĺbku sa občas nazýva "nadprirodzená", ale dívame sa na ňu ako na niečo potenciálne dostupného všetkým.
-
Chápeme, že sa tvorivá sila vo vesmíre prejavuje prostredníctvom polarity - ako mužská a ženská. Nepovažujeme žiadne pohlavie za nadradené druhému, vieme, že sa vzájomne podporujú.
-
Uznávame vonkajší svet aj vnútorný, niekedy nazývaný dúhový svet, kolektívne nevedomie, vnútorné roviny atd. a v týchto dvoch rozmeroch vidíme základ paranormálnych javov a magických cvičení.
-
Neuznávame žiadnu autoritársku hierarchiu, ale vážime si tých, ktorí učia, ktorí sa delia o svoje veľké znalosti a múdrosť a podporujeme tých, ktorí sa s odvahou ujali vodcovstva.
-
Na náboženstvo, mágiu a múdrosť v živote hľadíme ako na jeden celok.
-
Vyznavači čarodejníctva usilujú o kontrolu nad svojimi vnútornými silami, ktoré umožňujú, aby žili múdro a správne bez ubližovania druhým a v súlade s prírodou.
-
Veríme v potvrdenie a naplnenie života, v pokračovanie vývoja a rozvoja vedomia dávajúceho zmysel vesmíru, ktorý poznáme, a našej osobnej roli v ňom.
-
Nie sme zaujatý proti kresťanstvu alebo iným náboženstvám či filozofiám života, až na tvrdenia ich inštitúcií, ktoré sa prehlasujú za "jedinú cestu" a snažia sa popierať slobodu druhých a potlačovať iné náboženské viery a praxe.
-
Zaujíma nás naša prítomnosť a budúcnosť, nie sme zastrašený debatami o minulosti (histórii) mágie.
-
Neprijímame koncepciu absolútneho zla, ani neuctievame žiadnu entitu známu ako "satan" alebo "ďiabol". Neusilujeme o moc cestou utrpenia druhých.
-
Veríme, že by sme v prírode mali hľadať to, čo prospieva zdraviu a blahu človeka.
Pojem Boha
Hoci Wicca je známa ako kult zaoberajúci sa „aj" mágiou, v prvom rade, ako v každom náboženstve tu ide o uctievanie Boha, sily ktorá stvorila všetko.
Wicca učí, že existuje len jediná sila, ktorá je pôvodcom všetkého, no táto je pre nás takmer nepochopiteľná. Na to, aby ľudia ľahšie prijali a pochopili Boha, dali mu nejakú podobu. Keďže vesmír je postavený na dualite (protiklady - krásne/špatné, rýchle/pomalé, mužské/ženské ), staroveký ľudia si Boha zosobnili v dvoch základných archetypiálnych bytostiach: v Bohu a Bohyni, (v Pánovi a Pani). Keď sledujeme históriu vidíme, že ľudia dávnych časov uctievali Rohatého boha (lovu) a Bohyňu úrody (plodnosti).
Wicca vychádza pri uctievaní Boha a Bohyne z ich spojitosťou s prírodou. Aj v prírode je (takmer) všetko rozdelené na dva rody, a preto aj Božstvá sa chápu podobne. Boh vyjadruje aspekty mužské, Bohyňa zase ženské. (* Nie všetky tradície wicca však vzývajú oboch. Mnohé feministické kulty majú bližšie ku kultom matky Zeme a sústreďujú sa na ženský princíp. No tradičná wicca uctieva rovnako Boha ako aj Bohyňu. Vzťah k Bohu je potom kompletnejší.)
Wiccania často oslavujú božstvá, aj v tých najjednoduchších formách, ako je napríklad pohľad na kvety či vychádzajúce slnko, a tieto sa často krát stávajú rituálom samým o sebe.
Samozrejme, existujú aj rituály čisto len pre oslavu božstiev
Vzhľadom na to, že v mnohých tradíciách si meno božstiev zvolíte sami (teda aké sa vám páči - bohom je jedno ako ich ľudia volajú, mená sú tu len pre nás, aby sme ich ľahšie pochopili), niektorý wiccania používajú známe mená zo starovekých náboženstiev, ako: Diana, Pan, Isis, Hermes, Hina, Tammuz, Hecate, Ishtar, Cerridwen, Thoth, Tara, Ariada, Artemis, Pele, Apollo, Kanaloa, Brigita, Hélios, Bran, Lugh, Héra, Cybele, Inanna, Maui, Ea, Athéna, Lono, Marduk, Cernunon, Hern atď.
K mnohým z nich sa navyše viaže podobná história, mýty i obrady, a tak pre mnohých napĺňajú ich predstavu Boha. V každom prípade, ide o náš vzťah k bohom a preto by sme si sami mali určiť mená, ktoré sú nám blízke a potom aj naše city k bohom môžu byť oveľa jasnejšie a pevnejšie.
Boh a Bohyňa sú si rovní. Nikto nie je viac, nikto nie je menej, oba prvky sú potrebné k harmónii. Čisto ženské hnutia wicci robia chybu že neberú v úvahu Boha, a je to tá istá chyba, ktorú robia všetky patriarchálne náboženstvá. Boh v sebe zahŕňa mužský aj ženský princíp a pokiaľ nie sú v jednote, nie je možné dosiahnuť rovnováhu.
Bohyňa
Bohyňa predstavuje ženskú časť Boha. Podľa wicci má tri aspekty:
-
matka
-
panna
-
starena,
čo symbolizuje aj fázy mesiaca.
Wicca ju uctieva hlavne ako darkyňu plodnosti, lásky a hojnosti. Prislúchajú jej symboli ako kotlík, čaša, kvetiny s piatimi okvetnými lístkami, zrkadlo, náhrdelník, lastúra, smaragd, perly, striebro... Bohyňa je spojovaná so zemou (neobrobené pole, ľadom pokrytá zem...), morom a Mesiacom, a patria k nej aj určité zvieratá. Napríklad králik, medveď, mačka, pes, hus, krava, delfín, lev, kôň... Tý sú zasvätený Bohyni.
Bohyňa sa zobrazuje ako lovkyňa bežiaca so svojimi psami, večná matka s dieťaťom, tá, ktorá splieta náš život a smrť; starena vychádzajúca do svitu ubúdajúceho mesiaca, ktorá vyhľadáva slabých a opustených.
Boh
Boh sa vo wicci spája hlavne so Slnkom, pretože rovnako ako Boh je zdrojom a tvorcom, aj Slnko dáva Zemi potrebnú energiu, bez ktorej by život nebol možný. Ročný cyklus, s ktorým sa spája rast, dospievanie a zber úrody, sa tiež týka Slnka.
Taktiež je ochrancom divokej zveri, preto je často krát zobrazený s rohmi. V dávnych dobách, keď na lov zveri predstavoval ich spôsob života, bol lov činnosťou, o ktorej sa verilo, že ju vedie Boh. Lovci boli muži.
K Bohu sa viažu lesy, ľudskou rukou nedotknuté, veľké horúce púšte, i vysoké hory. Hviezdy sa tiež občas považujú za jeho doménu.
Boh predstavuje dokonale zrelú úrodu, hroznové víno či jablká. Boh je taktiež zdrojom našej sexuálnej energie.
Symboly, ktoré sú mu často pripisované, ale sa nimi uctieva, zahŕňajú meč, rohy, oštep, sviečku, zlato, mosadz, diamant, šíp, palica, trojzubec, nôž a iné. Medzi zvieratá zasvätené Bohu patrí býk, pes, had, ryba, jeleň, drak, vlk, kanec, orol, sokol, žralok, jašterice a iné.
Pozdrav čarodejníc
"Nech sú požehnané tvoje nohy, ktoré ťa sem priviedli.
Nech sú požehnané tvoje kolená, ktoré si kľaknú pri posvätnom oltári.
Nech je požehnané tvoje lono, bez ktorého by sme neboli.
Nech sú požehnané tvoje prsia, vztýčené ku kráse a sile.
Nech sú požehnané tvoje pery, ktoré vyslovia posvätné mená."
V skutočnom živote sa však používa skrátená verzia:
"Buď požehnaná/ý"
alebo asi najčastejší pozdrav
"Šťastné stretnutie"
Plné znenie je: "(Nech sa) šťastne stretneme, šťastne rozlúčime a šťastne opäť zídeme."
Všetky pozdravy sú doprevádzané objatím a bozkom.
Osem sabatov pre čarodejnice
Úvod
Pravidelné stretnutia čarodejníc sa volajú sabaty. Vtedy sa stretávajú čarodejnice z rôznych končím, aby spoločne oslavovali a vzdávali úctu Pánovi a Pani. Počas týchto dní sa čarodejnice nevenujú mágii ani nejakej väčšej práci a sústreďujú sa na skôr duchovné hodnoty a to hlavne láskou, tancom a spevom. Sabaty sa väčšinou konajú pod "holou oblohou" v lesoch, kde sa čarodejnice cítia byť skutočne doma.
Sabaty sa delia na dva druhy - buď ide hlavne o oslavu Pani, ku ktorej sa vzťahuje (cca 28 dňoví) mesačný cyklus, alebo ide o vzdanie úcty Pánovi a Pani všeobecne, ktorý sa viaže k cyklom slnečným (resp. ročným). Sabaty venované pani sa odohrávajú raz do lunárneho mesiaca, a ľahko si je ich pamätať - konajú sa totiž počas každého splnu. Je ich 13 a sú úzko spojené s emočnými cyklami človeka (teda zvlášť u žien). Už dávno si totižto ľudia všimli, že určité ženské cykly sa až príliš podobajú na cykly mesačné.
Tieto sabaty sa volajú aj esbaty, no my sa nimi teraz nebudeme zaoberať.
8 veľkých dní
Ďalších sabatov je v roku osem. Tieto staré pohanské sviatky sú akési kľúčové body, ktorými prechádza príroda počas ročného cyklu, pričom tento cyklus odráža mnohé veci, ktoré sa dejú s človekom a jeho dušou. Alegoricky sú tieto veľké dni prerozprávané už v najstarších legendách sveta, kde vystupuje matka vesmíru, Bohyňa, ktorá porodí slnečného Boha. Tento syn a neskôr stane jej milencom, predá jej svoju slnečnú energiu, zostarne a umrie. Počas zimného slnovratu sa opäť narodí a tak to ide stále dookola... Je to vlastne akýsi obraz toho, ako všetko vzniká, existuje zaniká a opäť sa rodí.
Tu je vpísaná poézia wicci, vyjadrená značnou symbolikou, ale odhaľujúca veľké pravdy. Napojiť sa na tieto prírodné cykly znamená stať sa súčasťou prírody, využiť jej regeneračný potenciál, v mnohých smeroch sa poučiť a prežiť pocit, že človek je súčasťou čohosi oveľa väčšieho.
Rok je vo wiccanskom ponímaní rozdelený na dve obdobia - letné, kedy prevláda Pán a zimné, kedy vládne Pani. Samozrejme, oboch si uctíme počas celého roka, ale ide opäť o určité rozloženie síl. Slnko je zdrojom energie a života, je teda mužským "dávajúcim" princípom a v zime prevláda skôr ženský - "prijímací." V zime príroda "spí" a nedáva nám toľko, ako v teplých mesiacoch. Je to len určité znázornenie, podobne ako asi najznámejší čínsky symbol Jing-Jang.
Medzi týchto osem kľúčových dní patrí:
Samhain (31október) - Samhain
Mabon (19-22 september) - Jeseň
Lughnasadh (1 august) - Lughnasadh
Summer solstice (19-22 jún) - Letný slnovrat
Beltane (1 máj) - Beltain
Ostara (19-22 marec) - Jarná rovnodennosť
Imbolic (1 február) - Imbolc
Jule (19-22 december) - Zimný slnovrat
Najstaršie sú zrejme Imbolc, Beltain, Lughnasadh a Samhain, ktoré sa pravdepodobne spájali s poľnohospodárstvom a cyklami rodenia zveri. Tieto boli pre ľudí v starých dobách veľmi dôležité, pretože od poznania prírodných zákonitostí záviselo ich prežitie. Zvyšné štyri sa začali oslavovať neskôr a viažu sa prevažne k astronómii.
Tieto dni sú plné ľudových pranostík a rôznych rituálov, ktoré sa bežne konajú dodnes, hoci jemne časom zdegenerované. Napríklad zo Samhainu sa stal sviatok "všetkých svätých" a "dušičky", čo je vlastne len kresťanskou verziou dňa, kedy si ľudia pripomínajú mŕtvych. V Amerike je to ešte podivuhodnejšie - veľký deň sa zmenil na Halloween (a vojnu o cukríky J), ktorý má už len veľmi málo spoločného so starým náboženstvom.
Pre čarodejnice sú však tieto veľké dni dôležité, pretože pomocou nich sa spájajú s prírodou. (Na rozdiel od mnohých iných vyznaní - vo Wicci nie sú žiadne sviatky "povinné", ide len o to, využiť možnosti, ktoré sa v tieto dni ponúkajú. Keďže wiccania berú svoje sviatky ako oslavu, vzdanie úcty, zábavu a možnosť cítiť žijúcu prírodu, drvivá väčšina si ich rozhodne nenechá újsť za žiadnu cenu...)
Wicca a sexualita
Sexualita je pre väčšinu vierovyznaní tabu, o ktorom je lepšie sa nevyjadrovať, alebo sa onej hovorí len v kontexte s nejakými príkazmi a mravnými zákonmi. Wicca je ohľadne sexuality veľmi otvorená a netají sa názorom, že sexualita je prirodzená súčasť človeka a niet sa začo hanbiť.
Mnohí ľudia zostávajú prekvapený už len pri pomyslení na to, že mnoho čarodejníc pracuje nahých, a že nahota sa bežne využíva pri rôznych rituáloch. Nahota ovšem nie je žiadnym prikázaním, ale skôr dobrovoľnou záležitosťou. Napríklad pri „zasväcovacom" rituály ide o akýsi dôkaz oddanosti, pri ktorom dotyčná osoba ponúka bohom samého seba bez príkras, a taktiež ako prejav dôvery ktorý ukazuje, že nemáme pred nimi žiadne tajnosti.
Wiccanské manželstvo je ďalšia oblasť, s ktorou súvisí sexualita. Wicca totižto (na rozdiel od Kresťanstva) uznáva aj rozvod (rozväzovanie rúk) v prípade, že „láska už netrvá". Občas sa stane, že dvaja ľudia môžu spolu vychádzať, ale ako manželia „si nesedia", nerozumejú. Je pochopiteľné, že v tomto prípade by bolo nezmyselné podporovať naďalej takýto vzťah, ktorý by mohol priniesť viac škody ako úžitku. I keď Wiccanské manželstvá sú čisto heterosexuálne, Wicca netrpí taktiež žiadnou zaujatosťou voči sexuálnej orientácii a pod., Dokonca existuje mnoho smerov (zvlášť rôzne feministické), ktoré sú zamerané len na jedno pohlavie. (To je taktiež dôsledok poslednej doby, ktorá sa nesie v znamení patriarchálnych náboženstiev. Mnoho žien sa cíti tak trochu „odsunutých nabok" a tak ako protipól vznikajú čisto ženské spoločenstvá. Veľa zohráva aj fakt, že pre Wiccu je Zem živá a prisudzuje sa jej ženský rod - Veľká matka atď.)
Poslednou zaujímavou myšlienkou je využívanie sexuálnej energie pri rituáloch (sexuálna mágia - tu sa sexualita využíva na získanie sily) a pri tzv. „Veľkom rituály". No tieto sa začiatočníkom neodporúčajú a aj iný ich v praxi nevyužívajú tak často. Každopádne opäť ide o dobrovoľnú záležitosť, s mnohými alternatívami.
Aj wiccania sú len ľudia
Obyčajní ľudia
Aj wiccania sú len obyčajní ľudia, oboch pohlaví, všetkých možných rás i zameraní. Nič z toho nie je dôležité. Všeobecne trebárs panuje názor, že čarodejnice sú len ženy; a to bude zrejme tým, že slovo čarodej znie tak trochu silno a slovo mág už tiahne k inému oboru. (Wicca totižto nie je (len) o mágii. Je to rozhodne neoddeliteľná súčasť tohto náboženstva, ale až na druhom mieste.) Wicca je však rovnako otvorená pre mužov aj ženy. Aj preto tu častejšie používame výrazy ako Wiccan, než čarodejka či čarodej.
Deti
Wiccania sú taktiež všetkých vekových kategórií, hoci deti je samozrejme trochu problematické zaradiť, pretože sa ešte nemôže v tomto smere slobodne rozhodnúť. Často krát sú členmi celé rodiny aj s deťmi. Pre deti je to samozrejme zaujímavé, pretože čarodejnice ako pojem majú veľmi blízko rozprávkam a keďže wicca je skôr náboženstvom citovým než logickým, majú k nemu zvyčajne veľmi kladný vzťah. (Aj ženy priťahuje wicca zrejme viacej preto, že skôr ide o náboženstvo citové a taktiež preto, že úloha ženy je tu rovnocenná, vo feministických verziách dokonca dôležitejšia než mužská).
Pre deti je určite zaujímavý aj fakt, že pre wiccu sú často krát súčasťou rituálov rôzne hry a „scénky", na ktorých sa môžu podieľať. Či už ide o hudbu, tanec či spoločenské hry. (napr. šepot čarodejníc...)
Iné viery
Wicca, ktorá je tu predkladaná je trochu zidealizovaná a nie kompletná. Je veľmi pravdepodobné, že sa vám podarí stretnúť ľudí, ktorý budú na tom so znalosťami tohto náboženstva ďaleko lepšie a radi vám pomôžu, ale aj ľudí, ktorí o wicci vedia ešte menej než vy, ale napriek tomu vás budú kritizovať a tvrdiť, že len oni rozumejú skutočnej wicci. V takom prípade nedajte na ich reči - pre Bohov nie je dôležité, koľko rituálov ovládate z pamäti, ani to, či vás zasväcovala vysoká kňažka alebo vy sami. Ako Lao`c napísal - ten kto veľa rozpráva nič nevie a ten ktorý vie, radšej mlčí. Takže ak vás niekto začne obracať na „pravú vieru" vedzte, že vie toho ešte menej, než vy.
Taktiež sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorých viera je iná a ktorí budú zhrození už len pri pomyslení, kým ste a čím sa zaoberáte. V tomto prípade je lepšie mlčať a nechať dotyčnú osobu, nech sa „realizuje" a proste ju nepočúvať. Ak je niekto tak dogmaticky závislí na svojom náboženstve, že nevie pochopiť, že existujú aj iné duchovné smery, asi ide o slepého veriaceho či nejakého fanatika a s tými je lepšie sa nehádať. V tomto je aj rozdiel medzi wiccou a mnohými inými náboženstvami - wiccania nechodia od dverí k dverám a nehľadajú nových veriacich. Koho wicca zaujíma, ten si svoju cestu nájde. Ako Millman píše - keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde...
Rôzne wicca-tradície
Na svete nemôže existovať jediné náboženstvo, ktoré by vyhovovalo každému. Podobne je to aj s Wiccou - existujú určité všeobecné pravidlá, ale mnoho smerov, ako k Wicci pristupovať. Existuje celá rada tradícií, rozšírená po celom svete. Niektoré čerpajú zdroje z keltskej tradície, slovanských kultov, šamanizmu či východných náboženstviev. Každopádne, stojí za zmienku aspoň vedieť o ich existencii.
Tu je malý prehľad tých najznámejších:
Alexandrijská Wicca - vznikla počas šesdesiatych rokov a jej zakladateľom je Alex Sanders, ktorý sa označil za „kráľa čarodejníc". Ich rituály vraj vychádzajú z gardneriánskych, ale sú pozmenené židovsko-kresťanskými prvkami. Súčasťou obradov je nahota i sexuálny styk.
Americká keltská Wicca (Americká rád bratstva kultu Wicca) - Založená Jessikou Bellovou (Lady Sheeba). Rituály sú podobné ako gardnerovské, ale sabaty pracujú oblečené. Taktiež dávajú prednosť párom, najlepšie manželským. Využívajú aj ceremoniálnu mágiu.
Anglická (British) - Variácia vychádzajúca z keltskej a gardneriánskej tradície. Majú silnú štruktúru (hierarchiu) a majú tri stupne zasvätenia.
Caledonii - známy tiež ako tradícia Hecatine a týka sa hlavne škótskych zvykov. Taktiež poriadajú svojské škótske festivaly.
Ceremoniálne čarodejníctvo (Ceremonial Witchcraft) - sú zameraný hlavne na mágiu (hlavne cremoniálnu) a často krát využívajú aj egyptskú či kabalistickú.
Deboranské čarodejníctvo - Ide o jednu z elektrických tradícií, založenú Claudiou Haldaneovou. Väčšinu rituálov prevádzajú nahý, pracujú s vyrovnaným postojom k Bohu a Bohyni, a ich cieľom je rekonštrukcia čarodejníckeho kultu, aký by bol, , keby nedošlo k obdobiu pálenia čarodejníc. Sabaty majú otvorené pre hostí a jednoduchú hierarchiu. (učni, čarodejnice, „tí čo podstúpili prísahu", starší) Vedúci sabatu sa volajú Robin a Marion, ďalší sú Panna a Zelený muž.
Dianická Wicca - Založila ju Ann Forfreedomová a prvý krát na ňu poukázala Margaret Murray v roku 1921, s článkom „Kult čarodejníc v západnej Európe. Členovia sú viazaný hlavne k Bohyni, za čo si vyslúžili titul prvej feministickej wicci. Napriek tomu sú jej členmi aj muži aj ženy a tvrdia, že nie sú „lezbicky ani separatisticky orientovanou skupinou". Trvajú na to, že vodcom by mala byť žena a že kňažka musí byť prítomná pri rituáloch kruhu. Pracujú nahý aj oblečený.(Goddess Rising, Cordova street 2441, Oakland, CA 94002)
Elektrická Wicca - Členovia sa nedržia nejakých konkrétnych zásad alebo hlavných tradícií. Učia sa zo všetkých prístupných zdrojov a používajú to, čo sa im zdá najvhodnejšie. Je to veľmi slobodná Wicca.
Gardneriánska Wicca - Založil ju známy Gerald Gardner v Anglicku, v 50-tych rokoch. Gerald Gardner bol jeden z prvých, ktorý oživili staré náboženstvo, pričom využil rôzne zdroje. Jeho tradícia kladie väčší dôraz na Bohyňu, ktorá tu má vyššie postavenie ako Boh. Má systém postupného dosahovania hodností, a neuznáva sebazasväcovanie. Členovia pracujú nahý a je snaha, aby v kruhu bol rovnaký počet mužov i žien. Je to jedna z najrozšírenejších tradícií. (Občas je nesprávne chápaná ako „pravá wicca")
Keltská Wicca - Tu ide o zmiešanie keltsko-druidského panteonu s časťou gardneriánskych rituálov, pričom kladú dôraz na živly, prírodu a Starších. Majú mnoho vedomostí o liečivých a magických účinkoch rastlín, kameňov, kvetov, stromov, duchov živlov, gnómov a víl.
Kruh Wicca - Založili ho v roku 1974 Selena Foxová a Jim Alan. Kruh riadi medzinárodnú výmennú a kontaktnú službu pre Wiccanov, pohanov, šamanov, druidov a pod. Taktiež vydávajú vlastný časopis. Sponzorujú rôzne semináre a koncerty po celej zemi. Kruh Wicca je však viacej spojený so šamanizmom, než s ktorýmkoľvek iným duchovným smerom.
(Adresa: Circle, P.O.BOX 219, Mt.Horeb, WI 53572)
Pecti-Wicca - Škódska tradícia samostatných čarodejníc. Jej vodcom je Aidan Breacem. Táto tradícia je zameraná na solárne a lunárne cykli vo vzťahu k rovnováhe Boha a Bohyne. Veľmi populárne je tu veštenie a meditácia.
Seax-Wicca (Saská Wicca) - Založil ju Raymond Buckland, v roku 1973. Má saský základ, ale nie je pokračovaním žiadneho pôvodného saského náboženstva. Táto tradícia vyniká hlavne veľkou demokraciou, rovnosťou Boha a Bohyne a dobrovoľnou nahotou. Rituály sú otvorené aj verejnosti, okrem toho uznávajú aj sebazasvätenie. Je to jedna z najslobodnejších tradícií, ktorú si každý môže do značnej miere prispôsobiť svojim požiadavkám.
Zdroje: silvermoon.net, betazone.wz.cz, kniha R.Bucklanda - Veľká kniha čarodejníctva a mágie, paganspath.com
Slovník pojmov
Amulet - magicky naplnený prírodný predmet, ktorý má určité magické poslanie, spravidla ochranné. Je to v podstate neumelý talizman . (Obvykle labka, pierko, nožička...)
Athame - wiccanský rituálny nôž; najčastejšie používaný nástroj. Má obojstranné ostrie a tmavú rukoväť. Využíva sa v rituáloch na zameranie osobnej sily .
Bábika z obilia - figúrka, zvyčajne v tvare ľudského tela, ktorá sa vyrába zo spletených pšeničných (či iných) klasov (nevyrába sa z kukurice). V starých rituáloch predstavovala plodnosť Zeme a Bohyne, vo wicci sa stále používa.
Beltane - (Beltain) pohanský sviatok, ktorý sa oslavuje v noci z 30. apríla na 1.máj, resp. v jeden z týchto dní. Oslavuje sa tu spojenie a sobáš Boha a Bohyne, oslavuje sa jednota.
Bolline - (Booline) nôž s bielou rukoväťou, používaný pri magických rituáloch, ale zvlášť pri práci s bylinkami a rastlinami.
Božská sila - Neprejavená čistá energia, ktorá existuje v Bohyni a Bohu, životná sila, absolútny zdroj všetkých vecí.
Čarodejka - vykonávateľka predkresťanskej ľudovej mágie, zvlášť typ ktorý sa vzťahuje k liečeniu, bylinkárstvu, studniam, riekam a kameňom. Tá, ktorá praktikuje čarodejníctvo . Neskôr toto označenie upadlo zvlášť kvôli náboženským reformám v stredoveku. Napriek zosmiešnenému významu v prítomnosti sa wiccani takto často krát označujú.
Čarodejníctvo - Umenie byť čarodejkou. Mágia využívajúca osobnú silu v spojená s energiami kameňov, bylín a iných prírodných predmetov. Čarodejníctvo nie je náboženstvo.
Dni sily - viz Sabaty
Duchovia kameňov - Energia prvkov prítomných v štyroch svetových stranách magického kruhu , zosobnený (personifikovaný) ako „Duchovia kameňov". Sú spojený s prvkami .
Esbat - wiccanský rituál vykonávaný pravidelne, obvykle pri splne.
Hranica - oheň zapálený pre magické účely, zvyčajne vonku. Hranice sú tradičné pri Belatine, Letnom a Zimnom slnovrate.
Imbolc - (Imbolic) pohanský sviatok, ktorý sa slávi 1-2 februára, a je známi aj ako Hromnice, Oimelc či Brigitin deň. V tento deň sa oslavujú prvé záchvevy letnej časti roka, zima stráca na sile.
Jasnovidectvo - dívanie sa na alebo do predmetu (karty, kryštálová guľa, plameň sviečky...) , aby sa ukludnila vedomá myseľ a skontaktovala sa psychycká myseľ . Jasnovidcovi to umožňuje dozvedieť sa o veciach a možných udalostiach minulých, prítomných i budúcich; To sa deje pomocou iných, než bežne využívaných zmyslov. Ide o formu veštenia .
Kadidelnica - žiaruvzdorná nádoba, v ktorej tlie kadidlo. Symbolizuje prvok vzduchu.
Kahuna - vyznávač starého havajského filozoficko-vedecko-magického systému.
Kamenný kruh - viz magický kruh .
Kniha tieňov - wiccanská kniha rituálov, kúziel a magických praktík. Kedysi bola jedna kniha pre celý sabat, ktorá sa ručne prepisovala. Dnes si svoju knihu tieňov píše každý wiccan sám. Neexistuje jediná pravá kniha tieňov - každá je významná pre svojho používateľa.
Kúzlo - Magický rituál , obyčajne náboženského charakteru, často krát doprevádzaný hovoreným slovom..
Labrys - dvojsečná sekera, ktorá na starej Kréte symbolizovala Bohyňu.
Letný slnovrat - vrchol leta, obvykle 21.júna, jeden z pohanských sviatkov. Noc vhodná na mágiu. Slnko je symbolicky na vrchole svojej sily a teda aj Boh. Ide o najdlhší deň v roku.
Lughnasadh - pohanský sviatok, ktorý sa slávi 1.augusta, označujúc prvý zber, kedy sa zbierajú prvé plody Zeme a uskladňujú na zimu. Dni sa krátia, sila Boha slabne.
Mabon - 21. september, jesenná rovnodennosť. Oslava druhého zberu plodov. Príroda sa pripravuje na zimu.
Magický kruh - guľa vytvorená osobnou silou, kde sa konajú wiccanské rituály. Tento výraz sa vzťahuje ku kruhu, ktorý vyznačuje miesta, kde guľa prechádza zemou, pretože siaha pod ňu aj na ňu. Vytvára sa pomocou predstavivosti a mágie .
Mágia - Pohyb prírodných energií, tak aby sa dosiahlo žiadanej zmeny. Energia existuje vo všetkých veciach, a mágia je proces prebúdzania alebo upevňovania tejto energie, dávajúc jej účel a jej uvoľňovanie.
Meditácia - premietanie, uvažovanie, obracanie sa do seba alebo k Božstvu či prírode. Ticho v mysli.
Megalit - obrovský kamenný pomník, alebo stavba. Napr. Stonehenge.
Menhir - vztýčený kameň, vyzdvihnutý pravdepodobne k náboženským, duchovným alebo magickým účelom.
Mocní - bytosti, božstvá alebo osoby vzývané pri wiccanských rituáloch, aby sa dívali alebo strážili rituál. Predpokladá sa, že sú to buď duchovne vyvinuté bytosti (kedysi ľudia), alebo duchovné bytosti stvorené, aby chránili Zem a dozerali na svetové strany. Občas sa spájajú s prvkami .
Naplniť - pridať predmetu osobnú silu ; akt mágie
Novopohan - doslova nový pohan. Člen, stúpenec, alebo vyznavač jedného z novoutvorených pohanských náboženstiev. Všetci stúpenci wicci sú pohania, ale nie všetci pohania sú wiccanmi.
Osobná sila - energia, ktorá udržuje naše telá. Pochádza od Bohyne a Boha (doslova od „absolútneho Boha") Silu vstrebávame z jedla, vody, mesiaca, a iných prírodných vecí, pri strese, cvičení, sexe a pod. ju zasa uvoľňujeme. Mágia je často pohybom osobnej sily za špecifickým cieľom.
Ostara - deň jarnej rovnodennosti, okolo 21.marca. Označuje začiatok astronomickej jari. Je sviatkom ohňa a plodnosti, oslavuje sa návrat slnka, Boha a úrodnosti Zeme.
Pentagram - rituálny predmet, na ktorom je nakreslená, namaľovaná či vyrytá päťcípa hviezda. Symbol ochrany.
Pohan - z latinského paganus, obyvateľ z vidieka. Dnes sa používa ako obecný termín pre stúpencov wicci, či iných šamanistických a polyteistických náboženstiev. Trochu iný význam má v rámci kresťanstva.
Polarita - koncepcia rovnocenných, opačných energií. Typickým príkladom je jing-jang. Iné príklady: deň/noc, mesiac/slnko, tma/svetlo... Vesmírna rovnováha.
Prastarí - termín wicci, používaný k označeniu všetkých aspektov Bohyne a Boha. Občas sa používa aj ako iný názov pre mocných .
Prostý sviatok - rituálny pokrm, zdieľaný s Bohyňou a Bohom.
Prvky - Zem, Vzduch, Oheň, Voda. Tieto štyri látky sú základným stavebným kameňom vesmíru. Všetko čo existuje obsahuje jednu alebo viacero týchto látok. Boli vytvorené z prvotnej látky (Akáša)
Predstavivosť - proces formovania duševných obrazov. Magická predstavivosť sa skladá z vytvárania obrazov žiadaných cieľov behom rituálu . Používa sa taktiež k smerovaniu osobnej sily a prírodných energií behom mágie , a to z rôznych dôvodov, vrátane naplnenia a vytvárania magického kruhu . Je to funkcia vedomej mysli.
Prijímacia ruka - ľavá ruka u praváka, a pravá ruka u ľaváka. Ruka, ktorou prúdi energia do tela.
Psychická myseľ - nevedomá myseľ, v ktorej prijímame duševné impulzy. Psychická myseľ pracuje, keď spíme, snívame či meditujeme. Je naším priamim spojením s Bohyňou a Bohom a s väčším, nefyzickým svetom okolo nás. Pri veštení používame vedomú myseľ na kontakt s psychickou mysľou.
Reinkarnácia - doktrína o znovuzrodení. Proces opakovaných vtelení do ľudskej podoby, aby mohol prebehnúť vývoj bezpohlavnej a nestarnúcej duše.
Rituál - Ceremónia. Špecifická forma pohybu, manipulácie s predmetmi alebo vnútorný proces, ktorý slúži k vytvoreniu žiadaného účinku. V náboženstve smeruje rituál k spojeniu sa s Božským. V mágii navodzuje určitý stav vedomia, ktorý dovolí kúzelníkovy vysielať energiu k žiadanému cieľu. Kúzlo je magický rituál.
Runy - schematické obrázky, z ktorých mnohé sú pozostatkami starých abecedných systémov. Alebo ide o malé piktogramy. Sú využívané v mágii a pri veštení . Vo wicci sa používa aj runové písmo.
Sabat - slovo o dovch významoch. Buď ide o skupinu vyznavačov čarodejníctva (Wicci), alebo o iné slovo, označujúce wiccanský sviatok.
Sahmhain - Wiccanský (pohanský) sviatok, ktorý sa oslavuje 31. októbra/1.novembra. Je známi aj ako „všetkých svätých", Halloween, sviatok mŕtvych a pod. Je to symbolická smrť Boha Slnka a jeho odchod.
Sila Zeme - Tá energia, ktorá existuje v kameňoch, bylinách, plameňoch, vetre a iných prírodných veciach. Ide o prejavenú Božskú energiu , ktorú je možné využiť v mágii .
Šaman - muž alebo žena, ktorý majú znalosť o iných dimenziách, zvyčajne pomocou zmeneného stavu vedomia.
Šamanizmus - prax šamanov, rituálneho, magického či náboženského charakteru.
Talizman - predmet, ktorý je rituálne naplnený silou priťahovať, alebo odpudzovať od svojho nositeľa určitú silu alebo energiu. viz amulet .
Tradícia (wiccanská) - organizovaná, štruktúrovaná konkrétna podskupina Wicci, často s jedinečnými rituálnymi úkonmi. Môžu mať vlastnú knihu tieňov a môžu či nemusia uznávať členov iných tradícií.
Trilit - kamenný oblúk, vytvorený z dvoch kamenných dosiek, na ktoré je umiestnená tretia. (napr. v stonehenge)
Umenie - Wicca . Umenie čarodejníctva. Ľudová mágia.
Vedomá myseľ - Analytická, materiálne založená, racionálna polovica nášho vedomia. Myseľ ktorá počíta, či teoretizuje...
Veštenie - magický akt objavovania neznámeho interpretáciou náhodilých vzorcov alebo symbolou cez pomôcky, ako sú mraky, tarotové karty, dym a pod. Veštenie kontaktuje psychickú myseľ tým, že obíde alebo uspí myseľ vedomú pri rituály, a tým že manipuluje alebo sleduje tieto pomôcky.
Vysielacia ruka - ruka, ktorú normálne používame k manuálnej činnosti. (Zvyčajne je to pravá ruka). Je symbolicky považovaná za miesto, odkiaľ sa osobná sila vysiela von z tela. Pokiaľ je niekto schopný písať oboma rukami, môže si vybrať, ktorá to bude.
Vyvolávanie - volanie duchov alebo iných nefyzických bytostí, či už k fyzickému zjaveniu alebo neviditeľnej prítomnosti.
Vzývanie - žiadosť alebo prosba k vyššej moci, ako sú Bohyňa a Boh. Modlitba. Je to vlastne metóda nastolenia vedomej väzby k tým aspektom Bohyne a Boha, ktoré sídlia v nás. V podstate ich potom zdanlivo necháme zjaviť sa alebo dať o sebe vedieť tým, že si ich uvedomujeme.
Wicca - súčastné pohanské náboženstvo s duchovnými koreňmi v šamanizme a najrannejších vyjadreniach úcty k prírode. Medzi hlavné témy sem patrí úcta k Bohyni a Bohu, reinkarnácia , rituálne sledovanie mesačných fáz, astronomických a poľnohospodárskych javov, kruhovité chrámy (vytvorené osobnou silou) a pod.
Yule - pohanský sviatok, ktorí sa slávi okolo 21. decembra. Zimný slnovrat. Označuje znovuzrodenie Boha Slnka z Bohyne Zeme.
Zasnúbenie - Wiccanské, pohanské alebo cigánske svatby.
Zasvätenie - proces, kedy je jedinec uvedený do skupiny. Symbolické prijatie nového života, alebo ukončenie toho starého.
Zimný slnovrat - viz. Yule
Pripomienky zasielajte na adresu
Komentáre
problem zo zdravim-osobnym zivotom